W poprzednim wpisie poruszaliśmy aspekty związane z ubezpieczeniem wynajmowanego samochodu. Tym razem wskażemy na to, o czym powinien pamiętać kierowca samochodu, który chce wypożyczyć pojazd.

  1. Dokumentuj stan techniczny pojazdu
    Żeby uniknąć wątpliwości przy oddawaniu samochodu, dobrze zrobić mu zdjęcia przy jego odbiorze i zdaniu. Przyjmując samochód, zwróć też uwagę, czy posiada jakiekolwiek defekty, także w jego wnętrzu. Jeżeli zobaczysz coś, co może budzić wątpliwości, poproś o zaprotokołowanie tego przez pracownika wynajmującej firmy.
  2. Spłać wszystkie opłaty związane z użytkowaniem pojazdu
    Jeżeli w trakcie prowadzenia samochodu zostaną naliczone opłaty za autostrady lub otrzymasz mandat, lepiej spłacić te długi przed oddaniem pojazdu. Firma wynajmująca może się tym zająć, jednak wtedy są zwykle naliczane opłaty za dodatkową usługę. Lepiej tego uniknąć, samemu zajmując się spłaceniem dodatkowych kosztów.
  3. Prowadź odpowiedzialnie
    Zbyt brawurowa jazda, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy nawet podróżowanie po drogach szutrowych to czynniki, które często w oczach ubezpieczyciela dyskredytują warunki umowy między wami. Należy się z tym liczyć, prowadząc wypożyczony pojazd, aby uniknąć
    wysokich opłat w przypadku uszkodzenia samochodu.
  4. W przypadku kolizji bądź podwójnie skrupulatny
    Jeżeli w trakcie użytkowania samochodu dojdzie do jakiejś stłuczki, należy dokumentować każde z uszkodzeń dla ubezpieczyciela. W sytuacji gdy stłuczkę albo kolizję spowodował inny kierowca, nie powinniśmy doprowadzać do polubownego rozwiązania za porozumieniem, nawet w przypadku minimalnych uszkodzeń.Powinniśmy wezwać policję, która sporządzi odpowiedni protokół. Dzięki temu nie podejmujemy żadnego ryzyka w przypadku wątpliwości ubezpieczyciela

PODSUMOWANIE
Wynajmując samochód, powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na nieuczciwe praktyki firm, ale też samemu zachowywać się fair, nie naginając przepisów. Zyskamy pewność, że wynajęcie samochodu do działanie, które się opłaca.