Wypadki i stłuczki to niestety ewentualności z którymi musi się liczyć każdy kierowca. Gdy nasz samochód z ich powodu trafi do warsztatu, przysługuje nam auto zastępcze w ramach ubezpieczenia OC sprawcy. Jedndak ubezpieczyciele nie zawsze są chętni, by udzielać nam pełnej informacji o naszych prawach. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, gdy musisz wynająć auto zastępcze.

    1. Znaj swoje prawa
      Samochód zastępczy przysługuje nie tylko tylko firmom. Od 2011 roku także osoby fizyczne mogą skorzystać z pełnego prawa do wynajęcia samochodu zastępczego, gdy ich ich dotychczasowy pojazd został uszkodzony z winy innego kierowcy. Uznano, że straty spowodowane utrudnieniem wykonywania codziennych czynności poza obowiązkami służbowymi są na tyle duże, że ubezpieczenie powinno je pokrywać, bez zmuszania poszkodowanych do korzystania z komunikacji publicznej czy innych środków transportu. Dlatego dostęp do samochodu zastępczego to twój przywilej, bez względu na to czy jeździsz autem służbowym bądź prywatnym.
    2. Korzystaj z możliwości wynajmu samochodu na pełen czas naprawy
      Prawniczy żargon ma tutaj znaczenie. Niektórzy ubezpieczyciele składają obietnicę możliwości wynajęcia samochodu na okres technologicznego czasu naprawy samochodu, który obejmuje termin, w jakim warsztat może naprawić wyrządzone szkody. W praktyce okazuje się, że to znacznie krócej niż w rzeczywistości, ponieważ nie obejmuje on godzin spędzonych przy oczekiwaniu na dostępne części, czy oględzin samochodu przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego zawsze proś o opcję wynajmu na pełen czas, tak by móc skorzystać z zastępczego samochodu praktycznie już od momentu wypadku do chwili, gdy odzyskasz dotychczasowy pojazd. Dobrym pomysłem jest też gromadzenie dokumentacji o czasie likwidacji szkody, który można przedstawić ubezpieczycielowi, gdyby nie chciał wypłacić rekompensaty za pełen okres.
    3. Wymagaj samochodu w swoim standardzie
      Jeżeli jeździsz autem klasy premium, masz pełne prawo oczekiwać od firm ubezpieczeniowych samochodu w tym samym standardzie. Czasami z braku dostępu do odpowiednich pojazdów, lub zwykłej chęci zaoszczędzenia firmy mogą oferować tańszą alternatywę. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z dostępnych nam przywilejów i zażyczyć sobie pojazdu tej samej klasy, jak ten którym jeździliśmy do tej pory. Oczywiście nie działa to w drugą stronę, osoby korzystające z samochodów niższej rangi nie mogą wymagać od ubezpieczyciela, że w zastępstwo otrzymają np. BMW 5.
    4. Skonsultuj się z profesjonalistami
      Jeżeli twój samochód uległ wypadkowi nie z twojej winy, warto od tego momentu odzyskać inicjatywę i rozwiązać ten problem jak najszybciej. W końcu gdy takie zdarzenia się przytrafiają, reszta świata nie czeka, aż będziesz znowu mobilny. Samochód zastępczy można uzyskać przez warsztat samochodowy, ubezpieczyciela lub firmę zajmującej się wynajmem samochodów. Polecamy usługi tej ostatniej, gdyż zapewnia najszybszy dostęp do potrzebnego nam pojazdu, ale też dlatego, że jej przedstawiciele mogą pośredniczyć w kontakcie z ubezpieczycielem, pomagając Ci w zaoszczędzeniu cennego czasu.
    5. Przygotuj informacje, które przyspieszą cały proces
      Kontaktując się z firmą wynajmującą samochody zastępcze, miej w zanadrzu niezbędne informacje, które pozwolą maksymalnie skrócić czas otrzymania pojazdu.
      Przy kontakcie z wypożyczalnią powinieneś przekazać:

      • Z jakiego miasta dzwonisz.
      • Rok produkcji, model i markę uszkodzonego pojazdu.
      • Datę i godzinę czasu stłuczki bądź wypadku.
      • Czy na miejsce zdarzenia była policja i zostało spisane oświadczenie sprawcy kolizji.
      • Numer rejestracyjny albo polisy ubezpieczeniowej samochodu sprawcy.

 

PODSUMOWANIE
Pamiętaj, że jako osobie, której samochód uległ szkodzie z winy innego kierowcy, przysługuje Ci wiele praw. Korzystając z usług firmy wynajmującej samochody, zaoszczędzisz sobie wiele czasu i energii wynikających z rozwiązywaniem formalności między tobą a ubezpieczycielem sprawcy.